Rury do instalacji wodnej

rura

Przed założeniem instalacji wodnej dobrze się jest zapoznać z rodzajami rur i ich właściwościami. Różnią się one między sobą materiałem, giętkością i wytrzymałością. Które najlepiej nadają się pod wykonanie instalacji wodnej?

Rury przeznaczone do instalacji wodnej przede wszystkim powinny mieć atest Państwowego Zakładu Higieny poświadczający, że rury nadają się do kontaktu z wodą pitną. Zarówno rury, jak i inne elemty instalacji nie mogą mieć wpływu na jakość i smak wody. Rury powinny być produkowane zgodnie z polskimi normami, które regulują ich trwałość na 50 lat.

http://hydrauliczne.net.pl/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

Rodzaje rur

Rury PP (z polipropylenu) – są sztywne i nie możliwości zginania. Wszelkie połączenia wykonuje się z pomocą łączników. Używane głównie za ściankami osłonowymi.

Rury PEX, PE lub PB – bardzo giętkie i elastyczne. Można je bez problemu prowadzić przez wąskie otwory montażowe w belkach i słupach. Pod wpływem wysokiej temperatury wydłużają się.

Rury PCV – najtańsze spośród rur z tworzyw sztucznych.Trzeba dostosować odpowiedni typ do ciepłej i zimnej wody (PCV-U do ciepłej i PCV-C do wody zimnej)

Rury miedziane

Zapobiegają rozwijaniu się bakterii czyli posiadają właściwości bakteriostatyczne. Są bardzo trwałe. Ich gładkie ścianki wewnątrz rury zapobiegają osadzaniu się kamienia.

Warto postawić na dobrych (najczęściej polskich) producentów. Nie polecam oszczędzania na rurach, bo przy pierwszej próbie ciśnieniowej może okazać, że należy wprowadzać poprawki.